Kuny

népi kerámia gyűjtemény

A tatai kerámiákat bemutató online gyűjteményünkben a tatai fazekasok által gyártott késztermékek különböző darabjait, csoportjait ismerheti meg az érdeklődő. Mivel a Tatán bányászható agyag nem tűzálló, a helyi fazekasok főbb termékei a tárolóedények, tálak-korsók voltak. A sütő és főzőedények (tepsik, serpenyők, lábasok, kalácssütők, fánksütők, szűrők, fedők és főzőfazekak) elkészítéséhez szükséges tűzálló agyagot a tatai mesterek távolabbról hozatták.

A tatai fazekasok a 20. században még készítettek ún. fekete kerámiát, mázatlan edényeket, majd egyre több mázas, írókázott darabot. A tatai edények díszítményeinek jellege és díszítésmódja nemcsak a Dunántúl, de az egész magyar fazekasság gyakorlatában egyedülálló. Nincs kapcsolata egyetlen más fazekas központ stílusával sem. A tatai fazekas ugyanakkor sohasem írókázott, ez a munkafázis a tarkázóasszonyok feladata volt. A női kezek hozták létre és variálódtak ezek az apró, hímzésben is megtalálható minták.


Dél-amerikai indián gyűjtemény

A Kuny Domokos Múzeum Etnológiai (nemzetközi néprajzi) gyűjteményének impozáns része a Boglár Lajos által gyűjtött venezuelai indián anyag. Találunk közte guarani, piaroa, kajapo, karripako, parakanan, wajana-apalai indián közösségektől származó tárgyakat.

Boglár Lajos kutatásainak idején ezek a törzsek még hagyományos életformát folytattak. Eszközeiket a környezetükben talált alapanyagokból maguk készítették. Leginkább pálmalevélből és növényi rostokból fonott tárolókat, tökedényeket, fából faragott eszközöket használtak, csak főzésre használtak néhány kerámiaedényt. Kunyhóik bútorzatát függőágyak és kis zsámolyok alkották.

Scroll to Top