Kuny Domokos Múzeum, Vár

Kedd - péntek: 10.00 - 18.00
Szombat-vasárnap: 9.00-18.00
(+36) 34/381 251

“Hadd nőjön később óriássá, aki korábban érkezett”

A KORE (Koraszülöttek Országos Egyesülete) az előző évekhez hasonlóan idén is meghirdeti a “Színezzük lilára az országot!” akciót, melyhez bárki csatlakozhat. Tata városa, és a Kuny Domokos Múzeum (Közösségi múzeum 2019) november 17-én a tatai vár lilára „festésével” csatlakozik a kezdeményezéshez.

November 17-e a Koraszülöttek Világnapja. 2008 óta létezik a világnap, melyet európai szülői szervezetek közösen alapítottak meg, és 2011 óta világszerte ünneplik. Ahogy a világban mindenhol, sajnálatos módon Magyarországon is rendkívül sok a koraszülés. Ez azt jelenti, évente mintegy nyolcezer gyermek jön koraszülöttként a világra, ezzel Magyarország a középmezőnyben van. Hiába próbál az orvostudomány is mindent megtenni a koraszülést kiváltó okok felderítésére, illetve megszüntetésére, sajnos ez még a mai napig nem megoldott feladat. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározása szerint a 37. hét előtti szülések koraszülésnek számítanak, és a 2500 gramm súlyt el nem érő újszülöttek is koraszülöttek.

November 17-én, a Koraszülöttek Világnapján a PICinyek (PIC – Perinatális Intenzív Centrum) tiszteletére mindenki és minden lilába borul. Vasárnap lila szalagot, illetve lila ruhákat, kiegészítőket visel mindenki, akit megérint az idő előtt világra jött babák sorsa. 17-én, sötétedés után országszerte a kiemelt épületek is lila színt öltenek, kivilágításukkal is felhívva a figyelmet a koraszülöttekre és családjaikra, valamint az ő segítésük fontosságára.

(Idézet forrása: Lackfi János: Aki korábban érkezett című verse)