Volt Zsinagóga Kiállítóhely

Helyszín: Volt Zsinagóga Kiállítóhely / Kuny Domokos Múzeum

2890 Tata, Hősök tere 7.

Megtekinthető: 2019. május 20-tól június 23-ig

A kék terem az épített és a tárgyi kulturális örökséghez való viszonyunk újragondolásával foglalkozik. A 2017-ben elkezdett munkában két történet fonódik össze: a Szépművészeti Múzeum antik szobormásolati gyűjteménye, valamint a 18. században épült tatai zsinagóga, ahol több mint negyven éven keresztül „időszakosan” mutatták be az életnagyságú ókori másolatokat.

A  Tehnica Schweiz művészpáros (László Gergely és Rákosi Péter) legújabb munkája egy film és egy installáció, helyszíne a zsinagóga, ahol a múzeum restaurátorai leválasztják a gipszszobrokat a posztamensről, darabokra szedik, ládákba rakják és elszállítják. Az épület fokozatosan kiürül, majd egy csapat művészhallgató veszi birtokba az ideiglenesen műteremmé alakított teret. A fiatalok a görög-római szobrok kisméretű porcelán másolatait készítik el és a gipszek pontos, kicsinyített replikáiból egy merőben új gyűjteményt hoznak létre. Az önmaga emlékművévé váló épület ideiglenes funkciót kap, az egykor benne lakó szobrok egy másik minőségben (anyagban, méretben) jelennek meg.

A porcelánszobrokat Kondor Edit, Csák Mónika, Bokor Zsuzsa vezetésével és közreműködésével  a MOME Tárgyalkotó Tanszék MA hallgatói Bodnár Henrietta, Farkas Gabriella, Fúró Bernadett, Nagy Boglárka, Nagy-György Ágnes, Szőke Barbara készítették.

A film zenéjét Bátki Viktor zenész és zeneszerző írta.

Megnyitó programja:

2019. május 18. 16 órától

A kék terem projektet bemutatja a Tehnica Schweiz és Lázár Eszter a kiállítás kurátora

Beszélgetés a kiállításhoz kapcsolódóan

Résztvevők:

-Szentesi Edit PhD művészettörténész, az MTA Művészettörténeti Kutatóintézet főmunkatársa

-Dr. György Péter, esztéta, az ELTE  BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet igazgatója

-Káldi Richárd kőszobrász-restaurátor a Magyar Képzőművészeti Egyetem Restaurátor Tanszékének tanára

-Tehnica Schweiz

A beszélgetés moderátora: Lázár Eszter

Nyitva tartás:

csütörtök, péntek, szombat: 10:00 és 18:00 között, illetve kedden és szerdán előzetes bejelentkezéssel  (tel: 06 34 381251)