Vértestolna vendégségben a Német Nemzetiségi Múzeumban

Névtelen-16

Az idei évben Vértestolna település mutatkozik be a Vendégségben a múzeumban program során, melynek máricus 24-én pénteken volt a nyitórendezvénye. A program során a legkisebbek mutatták be, hogy milyen német nyelvű verseket, dalokat tanultak meg és hogyan jelennek meg táncaik. A rendezvényen Waldmanné Baudentisztl Éva a Megyei Német Önkormányzat elnöke köszöntötte az érdeklődőket és Szám Csilla a Vértestolna Német Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke mondott köszönetet a program létrehozásában közreműködőknek.
Vértestolna kiállítása a Vendégségben a múzeumban program során a településen összegyűjtött régi fényképekből mutat be egy válogatást. A képek olyan meghatározó pillanatokat emelnek ki, melyek összességében megalkotják a település fotóalbumát. Azok a képek kerültek ebbe az „albumba” amelyekhez személyes emlékek, élmények kapcsolódnak, tudjuk, hogy ki és milyen esemény szerepel a fotókon. A család – ami két 1700-as évekig visszavezetett családfa formájában bemutatásra is kerül – az egész kiállításon végigvonuló egyik legfontosabb momentum, hiszen ezek a képek nem maradhattak volna meg az emlékeket őrző és átadó generációk nélkül, akik a település életét napjainkban is meghatározzák. A hagyományaikat már nem követjük és az általuk élt életmód már kevés irányt tud adni a mi hétköznapjainknak, de nagymamák arcformája, szeme színe, vagy a sütés-főzéshez való tehetsége vissza-visszatér az unokák tulajdonságaiban. Végül a kiállítás egy kis makettfaluban ér véget, ahol a történetek összeérnek. A képekhez emlékek tartoznak, a falu pedig a távolról érkezőknek is mutatja, hogy ahova érkeztek az egy élő közösség. Ahol a házak fehérre vannak meszelve, az udvarok tiszták és rendezettek, az emberek pedig vigyáznak a környezetükre a mai napig.