“Vendégségben a múzeumban – 2013 Szomód” nyitórendezvény

vendegsegben a muzeumban_2013

Április 26-án délután ismét élettel telt meg a tatai Német Nemzetiségi Múzeum udvara. Közel kétszázan gyűltek össze a környező falvak német lakosai és a német nemzetiségi kultúra iránt érdeklődő tataiak, hogy együtt ünnepeljék az immár harmadik éve megrendezésre kerülő “Vendégségben a múzeumban” című rendezvénysorozat nyitóünnepségét.Tarján és Dunaszentmiklós után az idei évben Szomód mutatkozik be a nagyközönségnek időszaki kiállítással és folyamatos rendezvényekkel.

Az egybegyűlteket és a meghívott díszvendégeket a Kuny Domokos Múzeum részéről László János köszöntötte német és magyar nyelven. Ezután Michl József, Tata Város polgármestere és országgyűlési képviselő, valamint Popovics György, a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés elnöke mondtak beszédet. Mindketten hangsúlyozták, hogy a rendezvény évről-évre nagyobb érdeklődésre tart számot, és ezáltal fontos szerepet játszik a helyi közösségek értékteremtésében és -megőrzésében. Őket követően Búzer András, a Szomódi Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke mondta el ünnepi szavait. A beszédek után a szomódi Íriszkert Általános Iskola diákjainak műsorát hallgathatták meg a jelenlévők, ezt követően pedig a Varju László vezényelte Szomódi Fúvószenekar előadásában élvezhették a hagyományos német dallamokat. A megnyitóünnepséget megtisztelte jelenlétével Waldmann-né Baudentisztl Éva, a Komárom-Esztergom Megyei Németek Önkormányzatának elnöke, Ujházy Emil, a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat kisebbségi tanácsnoka és Cellár József, Szomód Község polgármestre is.

Az ünnepség után a vendégek megtekinthették a szeptember végéig látogatható időszaki kiállítást, amelynek segítségével az érdeklődők bepillantást nyerhetnek a szomódi németek lakáskultúrájába egy berendezett tisztaszobán keresztül, a hagyományos mezőgazdaságba annak eszközei (köztük egy valódi ökrösszekér) által, valamint képet kaphatnak a pezsgő közösségi életről, amelyről a rendezvényeken készült sok-sok fénykép, és a faluról készített filmösszeállítás gondoskodik.

Az időszaki kiállítás mellett minden hónap utolsó péntekén különféle kulturális programokkal vár minden kedves érdeklődőt a Kuny Domokos Múzeum és a Szomódi Német Nemzetiségi Önkormányzat.

vendegsegben a muzeumban_2013