„Ha elnémulnak egykor mindenek, ki tudja majd, hogy én is éltem?”

slider-40

Idegen ég alatt – Oroszföldön meggyötörve címmel 2017. szeptember 29-én vándorkiállítás érkezett a Német Nemzetiségi Múzeumba. A tárlat a második világháború végén Szovjetunióba kényszermunkára elhurcolt magyarországi fiataloknak állít emléket. Sztálin parancsára 1944 novembere és 1945 áprilisa között 250-300 ezer civil lakost vittek el az ún. történelmi Magyarország területéről, amelyből 130 ezerre tehető a német, illetve kárpátaljai, erdélyi, felvidéki, és vajdasági magyar deportált száma. A háborút követő zűrzavaros időszakot az újrarendeződő hatalom, valamint a győztes fél közös erővel etnikai és politikai tisztogatásra használta fel. „Málenkij robot”, azaz 2 hetes kis munka hazugságával vitték el otthonról azokat a civileket, akik 3-5 évet töltöttek a szovjet lágerekben, és a Donyec-medence szénbányáiban „tették jóvá, amit el sem követtek”. A kiállítás Pécsett készült, Walterné Müller Judit a Janus Pannonius Múzeum igazgatóhelyettesének kutatásai és gyűjtései képezték az alapját, amelyet a rendező installációk és korabeli tárgyak, emlékek segítségével tett átélhetővé, megérthetővé.

A megnyitó ünnepségen Michl József, Tata Város Polgármestere a kiállítás a szomorú tényei mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy a legrosszabb körülmények között is embernek kell maradni és meg lehet találni az élet apró örömeit, amely egyben a túlélés záloga lesz a nehéz időkben. Dr. Schmidtmayer Richárd a Kuny Domokos Múzeum igazgatója kiemelte, hogy a sorsfordító történelmi eseményeket bemutató tárlat az egyéni emlékeket állítja középpontba, amely Komárom-Esztergom megyében is fontos kérdés, egyben lehetőség, hogy az eddig elhallgatott történetek előkerüljenek és a múzeumba eljussanak. Heinek Ottó a Magyarországi Németek Önkormányzatának elnöke megnyitóbeszédében elmondta, hogy a 20. század hatalom irányította konfliktusai az ilyen tárlatok segítségével talán eszünkbe juttatják, hogy a jenlegi zűrzavaros világban fontos az emberek egymás felé fordulása és megértés képessége. Walterné Müller Judit személyes tapasztalatival színesített, tartalmas tárlatvezetése a megnyitón résztvevőket segítette a kiállítás befogadásában, egyben emlékeket ébresztett, gondolkodásra, beszélgetésre késztetett mindenkit.

A megnyitót a Környei Német Nemzetiségi Dalkör (vezető: Goór Józsefné) műsora tette ünnepélyessé, illetve a Baji Hagyományőrző Fiatalok Klubja vállalta a rendezvényt kisérő fogadás előkészítését és lebonyolítását.