Feliratos német falvédőkiállítás a Német Nemzetiségi Múzeumban

2019. március 7-én új kiállítás nyílt a múzeumban, amely egyben az első magángyűjtemény bemutatása. Jungvirthné Bús Erzsébet, közel 200 feliratos német nemzetiségi textiltárgya került a földszinti kiállítótér falaira. Jungvirthné Bús Erzsébet közel 20 éve kezdte el gyűjteni a textíliákat, először magyar falvédőket. A családi sváb gyökerei és a gyűjtő gyermekkorának Veszprém megyei német közege azonban egyre inkább mutatott a német feliratos falvédők irányába is.

Magyarországon, a nyugat-európai országokhoz hasonlóan az úri és az egyházi hímzés lesz a paraszti textilfeliratozás előképe. Ugyan a 18-19. században már díszesebbé válik a magyar textília, de összehasonlítva a németség textília anyagával ebben az időben a betelepülő németek lényegesen nagyobb számban használták tárgyaikon a feliratozást.

A feliratok, és a feliratos tárgyak készítése mégis a legkorábbi időktől fogva az ember alapvető késztetése. Már az ősember is figurális ábrázolások és motívumok segítségével igyekezett tájékoztatni, ugyanakkor nyomot is hagyott vele. A 19. század végi, 20. század eleji német paraszti és eltűnő polgári világ lenyomatát olvashatjuk a most bemutatott tárgyakból.

• Mit üzentek az anyák lányaiknak?
  • Mit gondoltak a háztartást vezető nők gondolatai a családról, a hitről?
  • Milyen a nők képe a férfiakról?

Ezekre és még sok más kérdésre is választ adnak a falvédők, a házi áldások, és végül, de nem utolsó a csodálatosan díszített házioltár terítők.

A kiállítás 2019. április 23-ig látogatható.

Am 7. März wurde die erste Privatsammlung im Ungarndeutschen Museum vorgestellt. Frau Erzsébet Jungwirtné Bús, eine Sammlerin aus Tata, hat dem Museum auf die Ausstellung fast 200 bestickte Textilien mit deutschsprachigen Aufschriften ausgeliehen. Die Mehrheit der Handarbeiten stammen aus dem 19. und 20. Jahrhundert und zeigen uns die wichtigsten Ratschläge für das Leben.

• Was sagen die Mütter ihren Töchter?
  • Was denken sie über das Familienleben, und religiöse Leben?
  • Was meinen sie über ihre Männer?

Die Antworten kann man in unserer Ausstellung finden, die bis 23. April im Erdgeschoss des Museums besuchbar ist.