A magyarországi németek kitelepítésének emléknapja

2019. január 19-én a Magyarországról kitelepített németekre emlékeztünk. A második világháború végén a “kollektív bűnösség” címe alatt 200-250 ezer embernek kellett otthonát és vagyonát hátrahagyva Németországba költöznie. “Bűnük” csupán az volt, hogy német nemzetiségűnek, vagy német anyanyelvűnek vallották magukat.

Az idei évben a megemlékezés napját egy kiállításmegnyitóval kötöttük össze, amely az ulmi Donauschwäbisches Zentralmuseum (Dunamenti Németek Múzeuma) vándorkiállítása. A program kezdetén Harasta Renáta, a Magyarországi Németek Komárom-Esztergom megyei irodájának vezetője német nyelven emlékezett az elhurcolt és jogfosztott német közösséget ért sérelmekről, amelyek napjainkig meghatározzák és talán még erősebbé teszik az érintett családokat. A hagyományok megismerése és megélése, valamint a nyelv továbbadása mindennél fontosabb a nemzetiségi közösségek számra. A megemlékező gondolatok után a Talpalatnyi Színházi Társulat a 2017-ben bemutatott, Hartmann Miklós által írt “A széna illata” című regényből adott elő részleteket. Az előadás során egy család történetén keresztül találkozhattunk a magyarországi németség életének pillanataival. Az előadóművészek Petrozsényi Eszter, Szűcs József és Egyed Gábor voltak. A műsor ünnepélyességét a Környei Német Nemzetiségi Kórus, Goór Józsefné karnagy vezetésével fokozta. Előadásukban a hazáért énekelt dalok mellett megismerkedhettünk a magyarországi németek himnuszának második versszakával. A 100 évvel ezelőtt született mű még egy kárpát-medencei németségben gondolkodott, megemlítve Bácskát mint a magyarországi németek egyik fő letelepedési helyét. A himnusz második versszakával át is tértünk a kiállításmegnyitó eseményre. Dragoljub Zamurović szerb fotós 2015 és 2016-ban készítette el portréit, amelyekből létrejött az “Unter Anderen”, azaz “A többiek között” című dokumentáció. A tárlat Budapesttől Belgrádig mutat be élettörténeteket, így a dunamenti németek jelenkori mindennapjaiba ad betekintést. A tárlat 2019. február 19-ig látogatható a múzeum nyitvatartási idejében.