Megnyitotta kapuit „A vitéz Batthyányak fegyvertára”

Rendhagyó módon, török-kori hagyományőrök díszlövésével vette kezdetét múzeumunk új időszaki kiállításának megnyitója április 4-én. „A vitéz Batthyányak fegyvertára” című kiállítás – amelynek anyaga Körmendről, a Magyar Nemzeti Múzeumból, valamint a németújvári (güssingi) várból érkezett Tatára – a Batthyány-család hadtörténelemben betöltött szerepét, valamint híres fegyvertáruk legszebb és legérdekesebb darabjait mutatja be.

Az eseményen Dr. Schmidtmayer Richárd múzeumigazgató köszöntötte az új tárlatot, párhuzamot vonva a Batthyányak és a Tatához köthető Esterházy-család között: „A látogatók már korábban jelezték, hogy szívesebben látnának még több fegyvert a vár falai között. Sajnos az Esterházy-család fegyvertára csupán egy 1943-ban készült fényképen lelhető fel, ezért a múzeum olyan kapcsolatot keresett, amely illeszkedik városunk múltjába is. Főkapitányi tisztségben egykor sok Batthyány volt, akik Tatát érintő kérdésekben, például a megfelelő ellátmányról és a helyi lakosok védelméről hoztak felelős döntéseket.”

A kiállítást Móricz Péter, a körmendi Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum vezetője nyitotta meg: „A főúri család fegyvertárának létrehozása több évszázados gyűjtés eredménye volt. Kialakításában – s folyamatos bővítésében – a család következő tagjai említhetők: a 17. századból Batthyány I. Ádám, Batthyány II. Kristóf és Batthyány II. Ádám, a 18. századból pedig Batthyány Károly. Ők, mint hadvezérek nagy hangsúlyt fektettek a saját – az általuk vezényelt katonaságot reprezentáló –, illetve az ellenségtől hadizsákmányként megszerzett fegyverzet, hadi felszerelési anyag összegyűjtésére, megőrzésére. A körmendi kastély főépületében elhelyezett fegyvergyűjtemény a nyeregtárral együtt az 1915. évi hitbizományi leltár adatai szerint 980 tételből, több mint 1000 darabból állt. Ekkor a 365 db puska, 134 db pisztoly, 140 db kard, 37 db szurony kétharmadát tette ki a gyűjteménynek. A korábbi időkből származó sodronyingek, vértek, sisakok, illetve a törökkel vívott küzdelmek során hadizsákmányként szerzett török fegyverek és felszerelési tárgyak számottevő értéket képviseltek. A sátrak, hadijelvények, nyergek, díszes nyeregtakarók és lószerszámok, puzdrák, íjak, lándzsák, ágyúmodellek a gyűjtemény látványosságai közé tartoztak. A fegyver- és nyereggyűjteményben számos ritkaságot őriztek. Egy gyermek számára készült teljes vértezetet, egy Zsigmond-kori sárkányölő Szent Györgyöt ábrázoló elefántcsont dísznyerget, egy zászló töredékét, mely a családi hagyomány szerint a mohácsi vészből származott, s nem utolsó sorban II. József gyermekkori gyakorlópuskáját, játék katonáit. A híres fegyvergyűjtemény csaknem felét 1896-ban, a millenniumi kiállításon mutatták be. Jelentős darabok kerültek a nagyközönség elé 1912-ben a Vasvármegyei Műtörténeti kiállításon. A gyűjteményről az utolsó híradás 1943-ból származik, mikor József királyi főherceg számára kiállítást rendeztek Körmenden az egykori levéltárépület „márványtermében”. A II. világháború pusztítása jórészt megsemmisítette a híres fegyvergyűjteményt, mely országosan a második legjelentősebbnek számított a családi fegyvertárak közül. A kastélyt megszálló szovjet katonák egy részét összetörték, megrongálták, elhurcolták. Kőszegi Jánosnak 650 darabot sikerült megmenteni belőle, melyeket 1947-ben a Magyar Nemzeti Múzeumba szállítottak. Ez a 650 is egy nagy szám, hiszen ennek mindössze 4%-át kölcsönözték a tatai kiállításra, gondoljunk bele, ha a másik 96% is itt lenne most…”

Nagy Roland kommunikációs munkatárs, a tatai kiállítás történész-kurátora tájékoztatotta a jelenlévőket a kiállítás tematikus elrendezéséről: „A gyűjtemény a tatai vár két időszaki termét tölti ki, a várudvarra néző terem a Batthyányak hadi tetteit taglalja, portrékkal ábrázolja a hadakozó család életét, míg az Öreg-tó felé néző terem magát a fegyvertárat mutatja be, többek között tűzfegyvereket, ágyúmodelleket, Batthyány Ádám sugárágyúját, különböző török fegyvereket és a fegyvertár 1945-ben megrongált tárgyait, amelyek egy külön tárlót kaptak. A kiállításhoz egy Móricz Péter tollából származó katalógus is tartozik, amelyet az érdeklődők a múzeum pénztárában megvásárolhatnak.”

A megnyitó fővédnöke Michl József, Tata Város polgármestere volt, az eseményen barokk dallamokkal, zongorán Borzsák Réka múzeumpedagógus működött közre.

A tárlat a vármúzeum nyitvatartási idejében augusztus 25-ig látogatható.