Kép a fa alatt

IMG_5555a

Karácsony küszöbén készült el az a festmény-reprodukció, amely Gustav Klimt Tatán készült, elveszett festményének, és az egykori tatai grófi kastélyszínháznak az emlékét őrzi.
Kalandos a történet. Klimt 1892-ben Magyarországon járt, mégpedig Tatán, hogy Esterházy Miklós gróf megrendelésére megfesse a a várszínház nézőterét, megörökítse a gróf előkelő vendégeit. Klimt néhány évvel korábban, 1888-ban egy hasonló témájú kompozícióval (A bécsi Burgtheater nézőtere) futott be, vált híressé, talán ennek köszönhette az új megbízást. A festmény ettől kezdve a tatai kastély falán függött, mint az egykori fénykor bizonyítéka, egészen 1945-ig, amikor is a kastélyt (a többi magyarországi főúri rezidenciához hasonlóan) kirabolták. A kép nyomtalanul eltűnt. Puszta létéről a régi leltárak, és egy fotókópia, egy fekete-fehér nagyítás tanúskodott.
Két évvel ezelőtt Czibula Katalin művészettörténész Bécsben tartott előadást Klimt magyarországi kalandjáról, a képről, s ennek kapcsán készíttette el a bécsi Collegium Hungaricum a régi fotókópia alapján az eredeti méretre nagyított, vászonra nyomott változatot, amelyhez a tervezőgrafikus Kurucz Dóra a Burgtheatert ábrázoló kép színvilága alapján színeket is kölcsönzött.
Most egy áldozatkész múzeumbarátnak, Hegedűsné André Zsuzsának köszönhetően a tatai múzeum is elkészíttette a saját változatát a gyönyörű festményről. Új fejezet kezdete ez a múzeum életében, a nyitottság, párbeszéd és partnerség korszakának kezdete, amelyben a múzeum és a közeg, amelyben működik, közösen alakíthatja az intézmény jövőjét.
Az ékszerdobozhoz hasonlatos tatai színház képe, a karcsú dámákkal, a “belle époque” előkelő gavallérjaival, mostantól helytörténeti kiállításunkon látható.