Kuny Domokos Múzeum, Vár

Szombat-vasárnap: 9.00-18.00
(+36) 34/381 251

A török félhold árnyékában – Múzeumok Éjszakája a tatai várban

A Kuny Domokos Múzeum szervezésében június 21.-én különleges programmal vártuk a látogatókat. Este 18.00-tól éjfélig visszaidéztük a török hódoltság korát, a 17. század mindennapjait. A müezzin éneke újra felhangzott a vár faláról és imára hívta a janicsárokat. A vár udvarán Gölbasi vitézei felelevenítettek egy valóban megtörtént párbajt és a nagyszámú érdeklődő megcsodálhatta az Oszmán Birodalom jellegzetes öltözeteit, fegyvereit, jelképeit. Megnyitottuk a közönség előtt a csak ritka alkalmakkor megtekinthető kazamatát és török-kori bejárót. Még a nagyobbak a lovagteremben előadásokat hallhattak olyan, török kori metszetekről melyek a tatai vár ostromát ábrázolják, a kisebbek meg is festhették azokat. Aki jól figyelt, sok új ismeretre tehetett szert, s újdonsült tudását le is tesztelhette egy igazi török-totóval. Aki esetleg elfáradt a sok látnivaló közepette, eredeti módon főzött fűszeres török kávéval frissíthette fel magát. Érdemes volt kitartani, hiszen az Arasinda együttes koncertjével a kései órán is elvarázsolta a hallgatóságát. Az autentikus hangszereken játszott török zene és ének igazi középkori hangulatot idézett az ódon falak elé. Az éjszakai programot tüzes íjászat zárta. Bár a hajnal még a vár udvarán érte a török tábort, uralmuk ezúttal csak pár órára szólt, s annak rendje s módja szerint vissza is szolgáltatták a keresztény erőknek a várat.

Városkép