A hadifestő. Juszkó Béla festőművész a nagy háború hadszínterein

Juszkó2

A Kuny Domokos Múzeum tisztelettel meghívja Önt a 100 évvel ezelőtt kitört I. világháború emlékére rendezett kiállításának megnyitására, 2014. szeptember  5-én, pénteken, 17 órára, a tatai várba: A HADIFESTŐ (JUSZKÓ BÉLA A NAGY HÁBORÚ HADSZÍNTEREIN)

A kiállítást megnyitja és a tárlatot bemutatja Kövesdi Mónika művészettörténész. Közreműködik a Tatai Dandárzenekar.

Juszkó Béla a mintegy 200 fiatal festőművész közé tartozott, akiket a Monarchia hadügyminisztériuma az I. világháború kitörésekor a frontra vezényelt. A művészek az írókkal és fényképészekkel együtt a Kriegspressequartier (Sajtóhadiszállás) tagjaként követték a harcoló alakulatokat, és festették a csatatereket. Képeiket leadták, ezek a tervek szerint a hátország hadikiállításain, és az újságok lapjain szolgálták a háború iránti civil lelkesedés fenntartását. A képeken azonban rövidesen már csak a holttestekkel borított csatamezőket, a menekülők szomorú alakjait láthatták viszont…
Juszkó Béla Tata szülötte. Életművének csak egy kis része az itt bemutatott, hadifestőként az orosz és olasz fronton készített festmények, vázlatok sora 1915-16-ból, amelyek jó részét a Hadtörténeti Múzeum gyűjteménye őrzi. Nem elsősorban képzőművészeti kiállításról van szó – a képek a nagy háború lényegét közvetítik. Az illúziókat és a valóságot, a háború kegyetlen, embertelen mivoltát.

Juszko_meghivo