Könyvbemutató a Városházán

2019. december 3-án délután a tatai Városháza dísztermében ifj. dr. Rabár Ferenc „Tata és Tóváros egyesítése és fejlesztése” című könyvének bemutatójára gyűltek össze a megjelentek. A Tata Város Önkormányzata és a Kuny Domokos Múzeum közös szervezésében megvalósult programon dr. Schmidtmayer Richárd a múzeum igazgatója köszöntötte elsőként az érdeklődőket. A „Libelli Tatenses” sorozat szerkesztőjeként is üdvözölte a mű megjelenését, hiszen az egyesítés történetét feldolgozó 200 oldalas könyv a múzeum gondozásában jelent meg, s sorozat hatodik kötete. Felelevenítette, hogy 2013-ban amikor a Városi Önkormányzat fenntartásába került a múzeum, fogalmazódott meg az igény az önálló arculattal bíró kiadványsorozatra. A helytörténeti sorozat indító kötetében Rabár Ferenc a tatai piarista főgimnázium közel negyvenöt éves történetét dolgozta fel, de a sorozat harmadik kötete is az ő kutatótevékenységének lenyomata, amely „Sorsdöntő esztendők. Tata és a Piaristák” címmel jelent meg. Ezt követte dr. Kálmán Attila és Kövesdi Mónika könyve, amely a tatai emlékművek, köztéri alkotások, emléktáblák adattára volt. A sorozat többi kötete is fontos megyei kutatási témákat dolgozott fel.

Ifj. dr. Rabár Ferenc vette át a szót ezután, aki a mű létrejöttének előzményeit vázolta fel, s a néhányéves kutatómunka legfontosabb állomásait elevenítette fel. Elmondta, hogy a kötet két részből áll, az első részben az egyesítés történetét foglalta össze, a második részben pedig az új városközpont létesítésének részleteiről ír. Az egyesítés kezdeményezője és fő szervezője Magyary Zoltán volt, akinek szerepére szintén kitért előadásában.

A képeslapokat, fotódokumentációt eddig még nem publikált korabeli terveket, is tartalmazó kötet, többek között Hollósy Sándor mérnök és Puhl Aladár építész eddig még nem kutatott leírásait is feldolgozta. A további fejlesztéseknek végül a második világháború állandósuló légibombázásai vetettek véget, így a kötet 1944-ig dolgozza fel a történéseket. A történész-muzeológus végül elmondta, hogy ő maga is közelebb érzi magát a városhoz, szerzőként is jó szívvel ajánlja a könyvet minden tatainak.

Michl József Tata város polgármestere is örömét fejezte ki, hogy a komoly kutató munka után immár kézben tartható az a kötet, amely az 1935 és 1944 közötti időszak várostörténeti korlenyomata. Minden Tatát szerető lokálpatrióta számára hasznos kiadványnak tartja. A jelenlévők nagy örömmel forgatták a kiadványt, melyet a program második felében a szerző dedikált is.

A kötet decembertől megvásárolható a Várban. Az igényes és szép kiadvány az ünnepek közeledtével ajándéként is nagyszerű a könyvek szerelmeseinek.