A Magyar Kultúra Napja Kuny Domokos Múzeumban

SAM_0045

Ez alkalomból január 22-én a tatai vár ismét tárt kapukkal fogadta az érdeklődőket, akik kíváncsiak voltak az épület 15. századi történetére. A kultúra napján kínált reneszánsz programok felelevenítették a vár valódi fénykorát, Zsigmond király és Mátyás király látogatásait.

A múzeum több kollégája fogadta a látogatókat. Először László János régésszel egy sétát tehettek a törökkori kazamatában, majd ismereteiket játszva próbára is tehették a régi metszeteken alapuló feladatok segítségével. Dr. Petényi Sándor régész bemutatta a lovagterem ékességét, a 15. századi, lovagalakos díszkályhát, elmesélve feltárásának, használatának történetét. Ezt követően Szabó Éva múzeumpedagógus segítségével a gyerekek meg is próbálhatták lerajzolni a kályha egy csempéjének bonyolult mintázatát. Később Schmidtmayer Richard régész, történész előadását hallgathatták meg az érdeklődök, aki a vár épületének Mátyás korabeli megjelenését idézte elénk, képekkel illusztrálva. Előadásához a rég letűnt kor hangulatát idézte elénk Tóth Balázs, aki gyönyörű lantmuzsikával bűvölte el a hallgatóságot. Szőllősi Medárd Bonfini és Galeotto szavait idézte fel, melyek a tatai várról és az itt látottakról szóltak.